Harbiye Kongre Merkezi

KONFERANS VE TOPLANTI SALONLARINDA ATEMPO SİSTEMLERİ
Reference Reference Reference Reference Reference Reference Reference Reference Reference Reference

Türkiye’nin en büyük ve gerçekleştirilmiş olan 300 Milyon dolarlık yatırım ile en yüksek bütçeli kongre merkezi olma özelliğini taşıyan İstanbul Harbiye Kongre Merkezi’nin karmaşık ve gelişmiş AV & Aydınlatma Projeleri entegrasyonu, Türkiye pazarının güvenilir teknoloji entegratörü Atempo tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

Kongre Merkezi’nin, 5000 kişi kapasitesine genişletilebilen 3500 koltuk kapasiteli ana salonu, ve 9’a bölünebilen 5 adet orta büyüklükteki toplantı salonu, 10 adet küçük toplantı salonu, ve basın brifing salonu gibi toplam 25 adet toplantı alanının; Profesyonel Seslendirme, Işıklandırma, A/V Görüntü Sistemleri, Konferans ve Simultane Çeviri Sistemlerinin ürün tedarik, montaj, entegrasyon ve devreye alma işlemlerinin tamamı Atempo tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

Kongre Merkezi’nin Harbiye Kongre Salonu olarak adlandırılan ana salonu, tasarlanan esnek teknik alt yapısı sayesinde konser, kongre, tiyatro, sinema gibi birden fazla amaca hizmet verebilecek yönde yapılandırılmıştır.

 

Salonun ses sistemi için mimari projeler, saha ölçümleri, akustik paneller ve salonda kullanılan bütün malzemelerin yansıtma tipleri göz önünde bulundurularak salonun akustik haritası ortaya çıkarılmış ve salonda en tatmin edici sesi yakalamak adına akustik simulasyon projeleri çıkarılmış, hoparlör yerleşim ve ayarları bu haritalar doğrultusunda yapılmıştır. Ses sisteminin omurgası olarak en yüksek özellikte 28 adet Line Array hoparlör, 10 adet Low hoparlör ve 12 adet Sub-bass hoparlör ile salon her türlü etkinlikte mükemmel ses kalitesinin sağlanabileceği bir kullanım alanı haline getirilmiştir. Dijital network processing ve amplifikasyon sistemi desteği ile toplamda maksimum 131 dB ses seviyesine ulaşılmıştır. Ek olarak, yan ve arka duvarların içine gizlenmiş olan sinema surround hoparlörleri özellikle sinema uygulamamaları için tasarlanmıştır. Sistemin kontrol bölümü için ise uzaktan erişim ve sistem süpervizyonu yapabilen ağ kontrol sistemi entegre edilmiştir. Böylece ses sistemine sadece uzaktan erişim değil, aynı zamanda tek tek hoparlörlerini, amplifikatörlerini ve kablo hatlarını kontrol edebilen bir sistem yapısı oluşturmuştur. Sahne içi ses kontrolü ve salon sesinin kontrol ve mikslenmesi için ise network üzerinden birbiri ile haberleşebilen ve gerektiğinde birbirini yedekleyebilen en gelişmiş dijital mikserler kullanılmıştır.

 

Sahnenin profesyonel ışıklandırma sistemi, benzer şekilde esnek ve zengin bir altyapıda kurulmuş olup çeşitli şovları dahi süsleyebilecek bir yapıdadır. Dimmer ve kontrol sistemi, dünyada sahne ışıklandırması ile ün yapmış markaların kontrol masaları ve tam modüler ağ kontrollü dijital sensör dimmerleri ile sağlanmıştır. Hareketli ışık sistemi ise yine masalar tarafından kontrol edilen 42 adet wash ve spot yanında, 16 adet az enerji harcayarak yüksek ışık gücü elde edebilen LED ampul teknolojili armatürler ile yapılandırılmışken; sahne üzerinde en ince aydınlatma efektini yakalayabilmek adına toplamda 500 adetin üzerinde fikstür kullanılmıştır.

 

Sahnenin tam ortasında bulunan 20 metrekarenin üzerindeki perde ise 35 metreden her türlü sunum ve sinema uygulamalarına uygun olacak şekilde seçilmiş ve entegre edilmiştir.

 

Konferans ve simultane çeviri sistemleri için, konuklara hareket etme özgürlüğü sağlamak adına RF teknolojisi ile çalışan kablosuz çeviri kulaklıkları tercih edildi. 3-7 Ekim 2009 tarihinde IMF Genel Kongresi’nin gerçekleştirildiği Harbiye Kongre Salonu’nda; çok sayıda yabancı konuğun ziyaret ettiği IMF kongresinde en önemli teknolojik unsurlardan biri de yapılan toplantıların farklı ülkelerden gelen konuklara anında çevirisinin aktarılması hususu idi. Salonda yapılan bütün konuşmalar, salon içerisindeki 5000 ziyaretçiye, aynı anda 32 farklı dile kadar çeviri yayını yapabilen simultane tercüme serisi ürünler ile aktarıldı. RF teknolojisinin en büyük çekincesi olan Harbiye gibi yüksek ışıklı bir ortamda, çeviri üniteleri kesintisiz ve yüksek ses aktarım kalitesi ile bütün ziyaretçilerin beğenisini topladı.

 

Atempo tarafından kurulan sistemlerde en ufak bir sorun yaşanmadan gerçekleştirilen kongre sonrasında; projenin yurtdışı kanalından denetleyici olarak atanan Dünya Bankası (World Bank) teknik yetkilileri memnuniyet ve tebriklerini iletmiştir.

 

Atempo, sahip olduğu teknoloji bilgisi ve sektör deneyimi ile proje dahilindeki ilintili saha çizimleri, malzeme tedariği, montaj ve devreye alma işlemlerinin tamamını, konusunda uzman toplam 38 personelden oluşan ekibi ile, 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlamış bulunmaktadır.

Made by Busy İstanbul